SIKÇA SORULANLAR

Hacamat nedir, hacamat nasıl yapılır?

Hacamat nedir?

Hacamat deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır.

Eski Mısırlılara dayandırılan kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi geldiği de söylenmektedir.

5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat'ın pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Wellness Koçluğu veya Eğitmenliği Nedir?

Bahsettiğimiz tüm wellness süreçlerinde size profesyonel bir yol arkadaşlığı yapan kişileri wellness koçu/danışmanı olarak tanımlayabiliriz. Fakat şunu da biliyoruz ki, ülkemizde ne yazık ki, iki kursa katılmış (hatta katılmayıp sadece iki seminer dinlemiş), 3-5 kişisel gelişim kitabı okumuş bazı kişiler yeni bir etiket arayışına girerek kendilerini herhangi bir dalın koçu olarak kabul gördürme eğiliminde olabiliyor. Yaşam koçluğuna yeni yeni adapte olan Türkiye için, wellness kavramında da bu durumla karşılaşabilmemiz muhtemel gözüküyor. Belirtmeliyiz ki, yaşam koçluğu ile wellness koçluğu farklı şeylerdir. Diyetisyenlik veya spor eğitmenliği de yine farklı alanlardır. Wellness tüm bu saydıklarımızın adeta bir çatısıdır. Ve içerisindeki odacıklarda tüm bu alanlardan beslenerek gelişir. Yani bir wellness eğitmeninin, sağlıklı beslenmeye dair geniş bilgisi, egzersiz anlamında sağlam bir birikimi ve psikolojik yönde de bunları tamamlayıcı deneyim ve tecrübesi olması önemlidir.

Wellness koçu veya eğitmeni, bireyin yaşamını ruh, beden ve zihin üçleminde ele alır. Bireyin kendini daha enerjik hissetmesine, daha sağlıklı olmasına, hayatla anlamlı bağlantılar ve ilişkiler kurmasına yardımcı olur.

Eğer bu süreci profesyonel anlamda hayatınıza adapte etmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken, beraber iş birliğinde olacağınız wellness koçlarının kesinlikle bu alanda iyi eğitim almış, sertifikalı kişiler olmasına dikkat etmenizdir. Ve kendi bedeni ve zihninde de sağlıklı görünmesidir. Wellness koçluğu verecek kişilerin, öncelikle bu yolculuğu kendi yaşamında başlatabilmiş kişiler olup tüm süreçleri kendi içinde tamamlamış, uygulamış ve bunu diğer insanlara aktarmada başarılı olabilecek nitelikte olması önemlidir. Sizi varmak istediğiniz hedefe ulaştırarak yaşam yolculuğunuzda yanınızda olabilecek güçte kişiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Wellness, yaşamınızda değişimin anahtarının yine sizde olduğuna işaret eder. Ve doğru kapıları doğru anahtarla açabilmeniz için içinizdeki gücü tam anlamıyla ortaya çıkarmanızı sağlar. Gelişim için değişim kaçınılmazdır. Wellness ile tanışıklığınız yeni bir ‘ben’ değeri ile hayatınızı sarmayacaktır.

Wellness Felsefesinin Boyutları

Biraz daha derine inelim ve wellness felsefesini boyutlandıralım…

Wellness, zihinsel ve duyusal, düşünsel ve yaratıcı, çevresel, mesleki, fiziksel, ruhsal ve sosyal alanlarda boyutlandırılıyor. Fiziksel boyut, üzerinde çokça durduğumuz vücudumuza yaptığımız iyilikleri kapsıyor. Beden farkındalığımızı geliştiren fiziksel wellness boyutu ile dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek, vücudumuzun ihtiyacı olan egzersizleri yapmamıza ve düzenli sağlık kontrollerimizi gerçekleştirmemize işaret ediyor. Fit bir görünüm için gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri yine wellness’ın fiziksel boyutunda değerlendirebiliriz. Fakat unutmamalıyız ki tüm bu farklı boyutlar birbiri ile ciddi anlamda birbirlerine sıkı sıkıya bağlılar ve birbiri ile etkileşim halindeler. Yaptığımız sporun vücudumuza olumlu yönde etki etmesi kadar ruhsal açıdan da rahatlatması, dinlediğimiz sakinleştirici etkiye sahip bir müziğin yaratıcılığımızı perçinlemesi gibi zincirleme bir etkiden söz etmemiz mümkün.

Düşünsel ve yaratıcı boyutunda ise, bireyin kişisel gelişimine, eğitim ve başarısına etki eden yönü ile karşılaşırız. Yeni fikirler, farklı öğrenme biçimlerine kucak açan bir sürece işaret eder; yaratıcılık, özgünlük ve yeniliğin kapılarını aralarız bu boyutta. Sağlıklı düşünebilme süreçlerini kapsayan düşünsel ve yaratıcı wellness boyutu, bize olaylara ve durumlara karşı eleştirel düşünebilme yetisini kazandırır.

Sosyal ilişkilerimizi, çevremiz ile kurduğumuz iletişimi wellness’in sosyal boyutunda değerlendiririz. Gönüllü faaliyetlere katılımlarla sosyal çevremizdeki ağı genişletebilir, kendimizi insanlar karşısında doğru tanıyabilme ve tanıtabilme imkanı yakalarız. Ruhsal boyutu ise, öze indiğimizi en yoğun hissettiğimiz wellness boyutudur. Kendimizi anlamayı, hayatı sorgulamayı ve içsel bir arınmayı derinlemesine hissettiğimiz ruhsal boyut, aynı zamanda sosyal boyuttan beslenerek kendini tamamlamaya geçer. Farklı hikayeler, alıştığımızın dışında yaşamlar bize empati yeteneğini sunarak yeni sorgulama pencereleri yaratır. Yaşamaktan memnuniyet durumumuzu irdelememiz, ‘iyi’ye olan inancımız ruhsal boyutta gelişimimizi sağlayacak sürecin içerisindedir.

Biraz daha kendi dünyamızdan çıkıp dışarıda neler oluyor sorusuna verdiğimiz cevap bizi çevresel boyuta götürür. Kendi dünyamız dışında yaşanan toplumsal olayları, çevremizde olup bitenleri farklı bir bakış açısıyla değerlendirmemize yardımcı olur. Mesleki boyutunda, işte aldığımız tatmin ve gelişim ilk sırada yer alan konulardandır. Ekonomik gelirimiz, eğitimimiz, çalıştığımız sektöre göre yaşımız ve konumumuz mesleki boyutu değerlendirmemizde etkilidir.