Wellness Koçluğu veya Eğitmenliği Nedir?

Bahsettiğimiz tüm wellness süreçlerinde size profesyonel bir yol arkadaşlığı yapan kişileri wellness koçu/danışmanı olarak tanımlayabiliriz. Fakat şunu da biliyoruz ki, ülkemizde ne yazık ki, iki kursa katılmış (hatta katılmayıp sadece iki seminer dinlemiş), 3-5 kişisel gelişim kitabı okumuş bazı kişiler yeni bir etiket arayışına girerek kendilerini herhangi bir dalın koçu olarak kabul gördürme eğiliminde olabiliyor. Yaşam koçluğuna yeni yeni adapte olan Türkiye için, wellness kavramında da bu durumla karşılaşabilmemiz muhtemel gözüküyor. Belirtmeliyiz ki, yaşam koçluğu ile wellness koçluğu farklı şeylerdir. Diyetisyenlik veya spor eğitmenliği de yine farklı alanlardır. Wellness tüm bu saydıklarımızın adeta bir çatısıdır. Ve içerisindeki odacıklarda tüm bu alanlardan beslenerek gelişir. Yani bir wellness eğitmeninin, sağlıklı beslenmeye dair geniş bilgisi, egzersiz anlamında sağlam bir birikimi ve psikolojik yönde de bunları tamamlayıcı deneyim ve tecrübesi olması önemlidir.

Wellness koçu veya eğitmeni, bireyin yaşamını ruh, beden ve zihin üçleminde ele alır. Bireyin kendini daha enerjik hissetmesine, daha sağlıklı olmasına, hayatla anlamlı bağlantılar ve ilişkiler kurmasına yardımcı olur.

Eğer bu süreci profesyonel anlamda hayatınıza adapte etmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken, beraber iş birliğinde olacağınız wellness koçlarının kesinlikle bu alanda iyi eğitim almış, sertifikalı kişiler olmasına dikkat etmenizdir. Ve kendi bedeni ve zihninde de sağlıklı görünmesidir. Wellness koçluğu verecek kişilerin, öncelikle bu yolculuğu kendi yaşamında başlatabilmiş kişiler olup tüm süreçleri kendi içinde tamamlamış, uygulamış ve bunu diğer insanlara aktarmada başarılı olabilecek nitelikte olması önemlidir. Sizi varmak istediğiniz hedefe ulaştırarak yaşam yolculuğunuzda yanınızda olabilecek güçte kişiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Wellness, yaşamınızda değişimin anahtarının yine sizde olduğuna işaret eder. Ve doğru kapıları doğru anahtarla açabilmeniz için içinizdeki gücü tam anlamıyla ortaya çıkarmanızı sağlar. Gelişim için değişim kaçınılmazdır. Wellness ile tanışıklığınız yeni bir ‘ben’ değeri ile hayatınızı sarmayacaktır.