WELLNESS

Wellness Nedir?
Türkiye için özellikle son yıllarda sağlıklı yaşam dediğimizde beraberinde gelen yeni bir kavram var: Wellness. Çoğumuz az çok ucundan kıyısından ne olduğuna dair fikir yürütüyor, çeşitli sağlıklı yaşam merkezlerinde bu kavramla karşılaşıyoruz. Fakat tam olarak wellness nedir, nasıl bir felsefeyi içinde barındırıyor bilmiyoruz. Wellness en temel tanımıyla, “iyi olma durumu” olarak ifade ediliyor. Biraz daha açarsak bu kavramı, hayatı memnuniyetle kabul etmek ve yaşamak” olarak açıklayabiliriz. Wellness’i sadece sağlıklı beslenmek veya düzenli spor yapmaktan ziyade bir bütün olarak düşünmeliyiz.

Wellness farkındalığınıza dair aktif bir sürece işaret eder ve aslında “iyi yaşamı” içinde barındıran tüm etkenleri bütünsel bir şekilde ele almanızı sağlar. Wellness, ruhunuza iyi gelen bir müziktir, kendinizi fit hissettiğiniz bir spordur ya da her sabah uyandığınızda size enerji veren sağlıklı bir kahvaltıdır. Yani kısaca, hayatınızın değişimine bilicinizi tam açacağınız, potansiyelinizi maksimum seviyede ortaya çıkaracağınız bir yoldur.
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Herkes İçin Federasyonu Wellness’ın Türkçe karşılığı esenlik, refah ve iyi olma hali, olarak tanımlamaktadır. Wellness kalite ve yaşam kelimelerinin birleşimleri, mükemmelliğin ve üstünlüğün varlığı olarak tanımlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), wellness’ı, “Sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olma hali” olarak açıklamıştır. Peki bu pek çok açıdan iyi olma halini birey nasıl başarabilir dersiniz? Stresten uzak kalmayı, hayata dair kaygılarını normal bir seviyede sürdürebilmeyi, kendisini olumsuz yönde etkileyen duygularıyla başa çıkabilmeyi ve hayatını dengede tutabilmeyi wellness felsefesi ile sağlam bir zemine oturtabilir miyiz?

Klasik ama gerçek, her şey kişinin kendisiyle başlıyor. Hayatımızı pozitif yönde değiştirmek için yine ilk adım kendi özümüze dönmekten geçiyor. Bu ne sihirli bir değnekle hokus pokus diyerek değiştireceğimiz, ne de bir anda ‘tamam, oldu’ diyebileceğimiz bir şey. Bu bir süreç, bu bir yolculuk… Kendi kendine yetebilme halini kişiye özgüven dolu veren wellness, bireyin hayata karşı duruşunu sağlamlaştırıyor, atacağı adımlarda kendinden emin, ne istediğini bilen bir varlık olarak hareket edebilmesini sağlıyor. Tüm bu bahsettiklerimiz zaten bizim ‘iyi yaşam’ betimlememizin özünü oluşturmuyor mu? Düşünün, yaptığımız seyahatler, gördüğümüz yeni kültürler, tanıştığımız yeni insanlar tüm bu sürecin renkleri, birbirine sıkı sıkıya bağlı parçaları… Ve işin özünde sizin sağlıklı bir hayat sürmenizin etkenleri yer alıyor.